שליטה

מהרגע שבו אנחנו מודעים לסביבה שלנו אנחנו מנסים ללמוד אותה ולהבין כיצד ההתנהגות שלנו משפיעה עליה. תינוק המבין את כוח בכיו, נערה אשר משתמשת ביופייה להשיג את מבוקשה, ורבים מאיתנו המכירים בכוחן של מילים לשנות עולמות.

אף אחד מאיתנו לא חף מהתנהלות שיש בה רצון לשליטה. המציאות שלנו מורכבת וכולנו מחפשים דרך לפשטה, האם שליטה עוזרת או שמה מקשה עלינו?
השאלות שעולות הן מהי עוצמתה בחיינו? עד כמה אנחנו מודעים אליה? ועד כמה היא פוגעת באיכות החיים שלנו ושל אהובינו?

המחשבה היא שככל שנשלוט ביותר פרמטרים בחיים שלנו ככה נוכל להתמודד באופן קל יותר עם החיים. ההפך הוא הנכון ! לחיים לאנשים ולעולם יש את האנרגיה, הקצב והזרימה שלהם. כל ניסיון לשלוט בהם מפר את הסדר הטוב והקיים (גם אם הסדר נראה לפעמים כמו בלאגן מהצד), ההתנגדות לזרימה היא זו שמקשה עלינו ומונעת מבעדינו להשיג את מבוקשנו.
החוויה של שליטה היא מעייפת. הצורך לדאוג לכל פרט ופרט, התחושה שהזמן עובד נגדנו והפער הקבוע בין מה שציפינו ודיימנו לתוצאות במציאות. כל זאת סוחט מאיתנו אנרגיה מבלי שבכלל נרגיש במיוחד אם התנהלנו כך מאז שאנחנו מכירים את עצמנו.

התחושה שמובילה את אנשי השליטה היא צורך ולא בהכרח רצון . גם אם ישנו רצון הצורך יגבר עליו. ישנו קול שאומר משפטים כמו: "אבל צריך" , "אם אני לא אעשה זה כנראה לא יקרה" "אם זה יקרה זה לא יהיה בדיוק איך שאני רוצה" – ואז האוטומט המוכר והידוע נכנס לפעולה ולא נשארת לנו שום פיסה של ספונטניות, מה שגורם לשמחת הקיום וההנאה להתחמק מחיינו.
השליטה מזמנת לנו סבל פנימי מתמשך, איך ניתן לשנות זאת?

אם נשים לב לדפוס שמוביל אותנו נראה כיצד העולם באופן עקבי מזמן לנו מפגשים וארועים המערערים לנו את השליטה על מנת שנלמד לאט לאט לשחררה.
בתחילה נראה עוד ועוד מצבים שיגרמו לנו להרגיש שהכל מתפקשש ושום דבר לא מתנהל כמו כשתכננו. אחת האופציות היא לתת לזה לערער אותנו ולנסות לשלוט אף יותר אך לשמחתנו יש לנו את זכות הבחירה.

הבחירה להתחיל לזהות את זה קורה ולהמתין..

כל שעלינו עכשיו לעשות הוא לזהות עוד ועוד מצבים ולהתבונן בהם. לעיתים הזיהוי יהיה בדיעבד אך מתוך הזיהוי המאוחר נוכל להתקדם לנו לעבר זיהוי בזמן אמת. באופן זה נוצרים להם אט אט מסלולים חדשים במוחנו המאפשרים לנו להתקדם לשלב הבא.
לאחר הזיהוי, מאחר ונפתחים להם מסלולים חדשים של מחשבה, יתכן ונבחר פתאום לא להגיב באותה רמה של החלטיות לגבי המצב. אנחנו עדיין נהיה "מהופנטים" תחת הדפוס הידוע שלנו אבל הורדנו הילוך וכעת הוא רוכך.

אתן דוגמא מחיי היומיום, כמובן ש"הכלים" בדוגמא יכולים להיות גם זבל שלא נזרק, נעליים שהושלכו בבית, בגדים שזרוקים לכל עבר וכו'..
את או אתה חוזרים הביתה מיום עבודה והכיור מלא בכלים. אתם לא השארתם כלים בכיור בלכתכם וזה מאוד מאוד מעצבן אתכם וכל מה שבא לכם הוא להגיד לבני זוגכם "למה יש כלים בכיור?" , "למה את/ה לא יכול/ה לשטוף אחריך? אתם מתעצבנים שהצד השני לא רואה את הדברים כמוכם, לא משנה כמה פעמים תעירו לו.
השאלות האלה שעולות בכם יגררו ויכוח באופן ברור וכל זאת בגלל כמה כלים בכיור!
כל שעליכם לעשות הוא לזהות את המצב שחוזר על עצמו מידיי כמה ימים ולהמתין…לראות מה עולה בתוככם, לזהות כי זה משהו שמטריד אתכם ובעצם זה שלא ייצרתם דיאלוג שחוזר על עצמו כבר פתחתם את עצמכם למשהו חדש.

לאחר שלב הזיהוי נוכל לנסות בצעדים קטנים ומדודים לשנות את ההתנהגות שלנו, ייתכן ונופתע מגילוי זה או אחר כי לפתע נרגיש זרימה טובה יותר וליבנו כתוצאה מכך יתרחב.
ככל שיהיו יותר ויותר נסיונות לזהות, להמתין ולשנות נפתח את עצמנו לאפשרות של גילויים חדשים וגדולים יותר בחיינו.

העבודה הפנימית לעולם אינה מסתיימת, אך אפשר להגיד שהיא מתעצמת ומעצימה לאורך השנים. אמנם ממצב של שליטה עד ליכולת לשחרר ישנה דרך ארוכה, אך כל אחד איתנו יכול בצעד אחד קטן לסלול עבור עצמו מסלול מחשבתי חדש אשר יתבטא במציאות שונה ממה שהוא הכיר עד היום.

אנחנו בלאור מבינים שאי אפשר לשלוט בזמן, בנעורים ובארועים שמשפיעים על עורנו ועל כן אנחנו לומדים לשחרר ובמקביל עושים את הפעולות הנחוצות לעורנו.
ללאור יש שיטה פשוטה וקלה המותאמת לכל אדם, כל שאתם צריכים לעשות הוא לעקוב אחרי המספרים ולמרוח את השכבות. במידה ואתם נתקלים במהמורות קלות בדרך אנחנו כאן בשבילכם על מנת להתבונן עליהן , לזהותן וליצור מסלול חדש על מנת לעזור לכם להגיע לעור זוהר מטופל ומאיר.
לא נוכל לשלוט בזמן אבל נוכל לשחרר את עצמנו מהשליטה שלו בנו.

באהבה צוות לאור